Zeytin yarışmasında Orfe ile dereceye girdik

Zeytin yarışmasında Orfe ile dereceye girdik
18 Aralık 2020 - 17:31 - Güncelleme: 18 Aralık 2020 - 17:39
Zeytindostu Derneği’nin geleneksel Zeytindostu Yemeği Akhisar’da gerçekleştirildi. Yemek öncesinde 8. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışması ile slogan ve fotoğraf yarışmalarının kazananları açıklandı.

Zeytindostu Derneği 8. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışmasının kazananlarını Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen törenle açıklandı.  17 altın madalya, 15 gümüş, 5 bronz madalyanın verildiği geceye AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker,  Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, Dernek Yönetim Kurulu ve çok sayıda davetli katıldı.

 YARIŞMAYA REKOR KATILIM
Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, yarışmaya bu yıl katılımın rekor seviyelere ulaştığını kaydetti.  Önceki yıllarda 5-6 olan madalya sayısının 37 madalyaya çıktığını altını çizen Tatlı, “Ülkemizde sızma zeytinyağı bilincini yerleştirmeyi başardık. Ülkemizde 40 ilde zeytincilik faaliyeti yapılıyor. Kalite yarışmamızda kalitesini tescilleten firmaların coğrafi dağılımına baktığımızda zeytin üreten bölgelere yayılmış olduğunu görüyoruz. Bu yıl rekor düzeyde katılım aldık. Önümüzdeki yıl Zeytinyağının Oskarları olarak yarışmamızı uluslararası hale getirmeyi planlıyoruz” dedi.

 17 ALTIN MADALYALI MARKA
Yarışmanın değerlendirme sürecinde, Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nün evsahipliğinde; kurumun akredite duyusal analiz labaratuvarının yanısıra,  Zeytindostu Tadım Paneli, Ulusal Zeytin ve Zeytin Konseyi Tadım Paneli, Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli, Ayvalık Ticaret Odası Tadım Paneli ve Zeytin ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu tadım panellerinden panelistler analizlerde görev aldı.  Değerlendirme sonunda 17 altın, 15 gümüş, 5 bronz madalya verildi. Dereceye giren markalar ise şunlar; Altın:  Nar Gourmet (2 altın), Büyükakça, Zetay, Seroliva (2 altın) ,Tuay, Beyzade, Menteşe-SOM, Safitad, Zeytinseli, Karakaş Çiftliği, Aureline, Silisya, Mahmut Çevik (Şahış), Elea, Sedat Köksalan (Şahıs) Gümüş: Fromida, Ovilo, Öz-Em, İzorya, Güven Asa, Dizem, Balcatepe, Ayvalık Köklü Zeytincilik, Semercioğlu, Alhatoğlu, Alyattes, Zeytinseli, Ravika, Düet, Orfe Bronz: Toy Konağı, İnoliva, İdamis, Tuna, Nar

Natürel Sızma Zeytinyağı Ödül töreninin yanısıra 2. Slogan ve 2. Fotoğraf yarışmalarının da ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından katılımcılara ve protokole plaket töreni yapılmasının ardından Egea Restoran’da Zeytindostu Yemeğine geçildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum