Zeytin ağaçları gölgesinde satranç etkinliğimiz

Zeytin ağaçları gölgesinde satranç etkinliğimiz
18 Aralık 2020 - 14:41 - Güncelleme: 18 Aralık 2020 - 15:33

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, 2013 yılından bu yana amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilmesini sağlamak amacıyla düzenlediği Amatör Spor Haftası, 5-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliklerinden biri Ayvalık Altınova’da İyi Yaşam Akademisi liderliğinde, Türkiye Satranç Federasyonu Gömeç İlçe Temsilciliği ve İzmir merkezli Sosyal İnovasyon ve Strateji Derneği katkılarıyla gerçekleşti.

Satranç,  çocukların planlama, seçenekleri değerlendirme, imgeleme, odaklanma, analiz, öngörü ve kuramsal düşünme gibi becerilerinin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Satranç ile çocuklar gördükleri ilk seçeneği tercih etmek yerine; alternatifleri düşünmeyi ve farklı durumlar için her bir alternatifin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmeyi öğrenirler.


KÖPRÜ İŞLEVİ GÖRÜYOR

İyi Yaşam Akademisi’nin eğitimde çeşitlilik ve kapsayıcılık modelini benimsediği çalışma anlayışına uygun olması sebebiyle de uygulanmaya başlanan satranç eğitimleri , farklı din, dil, cinsiyet ve ırktan öğrencileri bir araya getiren bir köprü görevi görmektedir. Arkadaşlıkların gelişmesi ve bireysel mücadele etme becerisi kazandırmasının yanı sıra takım müsabakalarında ekip çalışmasının, işbirliğinin ve birlik duygusunun gelişmesine de yardımcı olur.

.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum