Türkiyenin Ekolojik Ayak İzi Raporu

Türkiyenin Ekolojik Ayak İzi Raporu
13 Ocak 2021 - 13:26

Doğal kaynaklar üzerindeki baskının niceliğinin ve bunun hangi etmenlerden kaynaklandığının ortaya konması, sürdürülebilir kullanımının ön koşuludur.

Doğal kaynaklar üzerindeki baskının niceliğinin ve bunun hangi etmenlerden kaynaklandığının ortaya konması, sürdürülebilir kullanımının ön koşuludur. Türkiye'nin Ekolojik Ayak İzi Raporu, yenilenebilir doğal kaynak kullanımımızı nedenleri ve sonuçlarıyla inceleyereki mevcut eğilimlerin sürdürülebilirliğini sorguluyor.

İnsan faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan Ekolojik Ayak İzi,  aynı süre içerisinde üretebileceğimiz doğal kaynak miktarıyla, yani biyolojik kapasiteyle karşılaştırarak, doğal kaynakların kendini yenileme sınırları içerisinde yaşayıp yaşamadığımızı gösteriyor.

WWF-Türkiye'nin Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network) işbirliğiyle, MAVA Vakfı ve Garanti Bankası desteğiyle hazırladığı Türkiye'nin Ekolojik Ayak İzi Raporu, Türkiye'nin mevcut kaynak tüketimiyle ilgili durum analizi yaparken, sürdürülebilir bir gelecek için atılması gereken adımları sıralıyor.

Raporun tamamını okumak için:

https://www.wwf.org.tr/?1412


YORUMLAR

  • 0 Yorum