THE GUARDIAN'A GÖRE 21. YÜZYILIN EN İYİ 100 KİTABI

THE GUARDIAN'A GÖRE 21. YÜZYILIN EN İYİ 100 KİTABI
08 Ocak 2021 - 18:20

KAYNAK: Kitap365.com

Kitap listeleri okuma önerileri arayan okurlar için her zaman çekici olmuştur ve farklı temalar etrafında şekillenen birçok liste yapmak da mümkündür. Kültür-sanat alanında ardı ardına yayınladığı "En İyiler" listeleriyle gündemde olan The Guardian geçtiğimiz günlerde 21. yüzyılın en iyi 100 kitabı seçkisini de açıkladı. Konu 21. yüzyılın en iyi kitaplarını listelemek olunca ortaya henüz başlarında olduğumuz yüzyılımızın yazınına dair özetleyici bir tablo da çıkıyor elbette. Listede Türkçede de okuma fırsatı bulduğumuz Svetlana Aleksiyeviç, Kazuo Ishiguro, Yuval Noah Harari, Philip Roth, Margaret Atwood gibi yazarların yanı sıra, henüz Türkçede okuma şansı bulamadığımız kitaplar da var. Listede ne yazık ki hiçbir Türk yazar yer almıyor. İşte The Guardian'a göre 21. yüzyılın en iyi 100 kitabı:

1. Kurtlar Hanedanı - Hilary Mantel (2009)

1520'li yılların İngiltere'sinde geçen bu hikayede VIII. Henry'nin yirmi yıllık evliliğinin iptal edilmesini ve Anne Boleyn ile evlenmek istemesi ile gerilen ortamda, Thomas Cromwell‘in yükselişini konu ediniyor. Zalim bir demircinin oğlu, bir siyaset dehası, rüşvetçi, kabadayı ve adeta bir sihirbaz kadar büyüleyici olan Thomas Cromwell, gücün peşindeki yolculuğunda katı bir toplumun kurallarını yıkıyor ve daha da fazlasını yıkmaya hazırlanıyor.

Satın almak için tıklayınız.

 

2. Gilead - Marilynne Robinson (2004)

Ünlü romanı Housekeeping'ten 25 yıl sonra kaleme aldığı Gilead'da Amerikan İç Savaşı'ndan 20. yüzyıla uzanan üç kuşağın hikayesini kaleme alıyor.

3. İkinci El Zaman - Svetlana Aleksiyeviç (2013)

Nobel Edebiyat Ödülü Svetlana Aleksiyeviç Sovyetler Birliği’nin dağılışı ve yeni bir Rusya’nın ortaya çıkışı üzerine senfonik bir sözlü tarih çalışması olan İkinci El Zaman’da komünizmin çöküşünün kroniğini çıkartıyor. 1991-2012 dönemini kapsayan söyleşiler aracılığıyla, Aleksiyeviç bizleri propagandanın ve uydurma medya anlatımlarının ötesine taşıyor.

Satın almak için tıklayınız.

4. Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro (2005)

Listedeki bir diğer Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar da Kazuo Ishiguro. Ishiguro 2005 tarihli Beni Asla Bırakma romanında Yatılı okul Hailsham'ın öğrencilerinin karanlık yaşamını ele alıyor. Beni Asla Bırakma yayımlandığı yıl Time tarafından hazırlanan İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesinde de kendine yer bulmuştu.

Satın almak için tıklayınız.

5. Austerlitz - W.G. Sebald (2001)

2001 yılında bir trafik kazasında yaşamını yitiren W.G. Sebald gerçekle kurguyu iç içe sunan son eseri Austerlitz 'le kişisel geçmişlerinin derinlerine dalarken dikkate değer bir eser bırakmayı da başarıyor.

6. The Amber Spyglass - Philip Pullman (2000)

Sally Lockhart maceralarıyla da tanıdığımız üretken romancı Philip Pullman, His Dark Materials serisinin üçüncü kitabı The Amber Spyglass ile listenin altıncı sırasında.

7. Dünya ile Benim Aramda - Ta-Nehisi Coates (2015)

Sevgi, üzüntü, öfke ve mücadele ile dolup taşan Dünyayla Benim Aramda, nihayetinde dünyada yalnız başına yürüyecek siyahi çocuk ve bu çocuğun kendi hayatını yaşamasına izin vermek zorunda kalacak siyahi bir baba için Amerikan çilesinin orta yerinden bir yol çiziyor.

Satın almak için tıklayınız.

8. Autumn - Ali Smith (2016)

Ali Smith'in Mevsimler dörtlemesinin ilk kitabı olan Autumn New York Times'ın Yılın En İyi 10 Kitabı listesine girmeyi de başarmıştı. Autumn, Smith'in incelikli yeteneğinin de güzide bir örneği.

9. Bulut Atlası - David Mitchell (2004)

Altı kahramanın iç içe geçen hikayelerini farklı bir dil, üslup ve teknikle anlatan Bulut Atlası, roman olmaktan çok öte, insanoğlunun iktidar uğruna türdeşlerine ve doğaya verdiği zararların ve yol açtığı kıyametin ele alındığı bir destan.

Satın almak için tıklayınız.

10. Half of a Yellow Sun - Chimamanda Ngozi Adichie (2006)

Türkiye'de de hatırı sayılır bir okur kitlesine sahip olan Nijeryalı yazar Chimamanda Ngozi Adichie, Half of The Yellow Sun'da Afrika'daki acımasız sömürgeciliğin mirasını günümüze taşıyor. Adichie bu romanıyla Orange Ödülü'ne de layık görülmüştü.

11. Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım - Elena Ferrante (2011)

Gizemli İtalyan yazar Elena Ferrante'nin Napoli Romanları serisinin ilki olan Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım dünya çapında bir sansasyon yaratmayı başardı ve Ferrante'yi çağımızın en önde gelen yazarlarından biri haline getirdi.

Satın almak için tıklayınız.

12. The Plot Against America - Philip Roth (2004)

Bir zamanlar Hitler'i “harika bir adam” olarak nitelendiren havacı Charles Lindbergh, ABD başkanı olmaya hak kazanıp üstüne bir de Nazi Almanyası ile bir anlaşma imzalasaydı? Paranoyakça olduğu kadar akla yatkın da gelen bu alternatif dünya ünlü yazar Philip Roth'un bugüne gelecekten attığı bir bakış.

13. Nickel and Dimed - Barbara Ehrenreich (2001)

Milyonlarca insanın son derece düşük saatlik ücretlerle hayatta kalmaya çalıştığı ABD'de yazar Barbara Ehrenreich de onların arasına karıştı ve benzer işlerde çalışarak hayatı deneyimledi. Garsonluktan temizlik işçiliğine kadar pek çok alanda çalışan Ehrenreich Nickel and Dimed'de bu deneyiminden damıttıklarını bir araya getirdi.

14. Ustaparmak - Sarah Waters (2002)

Sarah Water Ustaparmak'ta bizi Viktorya Dönemi Londra'sında, doğduğu günden beri yankesicilerin, kendi deyimleriyle "ustaparmakların" evinde yaşayan Susan ile tanıştırıyor okuru. Bir gün evin kapısını usta bir dolandırıcı olarak bilinen Beyefendi çalar. Büyük vurgun planına Susan'ı dahil eder ve Susan'ın macerası böylece başlamış olur.

Satın almak için tıklayınız.

15. The Sixth Extinction - Elizabeth Kolbert (2014)

Entelektüel ve doğal tarih ile saha raporlamasını harmanlayan bu kitap insanoğlunun sebep olduğu bitki ve hayvan katliamının etkilerini ele alıyor.

16. Düzeltmeler - Jonathan Franzen (2001)

Düzeltmeler, birbirlerine duydukları güvenle kusursuz bir "aile" olmak isteyen, ama birbirlerini sürekli hayal kırıklığına uğratan, farklı hayatlar içinde çırpınırken ortak bir alanda bir türlü buluşamayan beş kişinin ince ince örülmüş, çarpıcı ve sürükleyici hikâyesi. 

Satın almak için tıklayınız.

17. Yol - Cormac McCarthy (2006)

Modern Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan, sıklıkla Herman Melville ve William Faulkner gibi ustalarla kıyaslanan Cormac McCarthy kariyeri boyunca Güney gotiği, Western ve postapokaliptik türlerde verdiği birbirinden başarılı eserlerle Pulitzer, National Book, National Book Critics Circle ve MacArthur Fellowship gibi ödüllerin sahibi oldu. 2009 yılında sinemaya da uyarlanan Pulitzer ödüllü Yol, kıyamet sonrası edebiyatının en önemli örneklerinden.

Satın almak için tıklayınız.

18. Şok Doktrini - Naomi Klein (2007)

Naomi Klein'ın bu kitabı ile, Şili'deki 1973 Pinochet darbesinden 1989'da Çin'de Tiananmen Meydanı katliamına ve 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılışına kadar dünyanın manzarasını değiştiren olaylarda şok doktrini yönteminin nasıl uygulandığını ve 'büyük şirketlerin çıkarlarını kollayan' yeni kapitalizm modelinin dünya halkları adına nasıl bir yıkım ve yoksulluğa yol açtığını ele alıyor.

Satın almak için tıklayınız.

19. Süper İyi Günler - Mark Haddon (2003)

Esrarengiz bir cinayet ve bu cinayeti aydınlatmaya çalışan, dünyanın en dikkatli dedektifi: Christopher John Francis Boone. 15 yaşındaki dedektifimiz, yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak istiyor, dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor bir de 7.507'ye kadar bütün asal sayıları... Listenin on dokuzuncu sırasında yer alan Süper İyi Günler İngiltere'de yayımlandığı günden itibaren satış rekorları kırdı ve bugüne kadar 15 dile çevrilerek 32 ülkede okuyucuyla buluştu

Satın almak için tıklayınız.

20. Hayat Sil Baştan - Kate Atkinson (2013)

 

Ursula Todd, 1910 yılının soğuk ve karlı bir gecesinde, varlıklı bir İngiliz bankacı ile karısının üçüncü çocuğu olarak doğdu. Bu dünyada daha ilk soluklarını alamamıştı ki, ölüverdi. Aynı soğuk ve karlı gecede, gürbüz ve kanlı canlı bir bebek olarak Ursula Todd doğdu ve en hafif deyimiyle sıradışı bir yaşama adımını attı. Ursula yıllar içinde, tıpkı doğduğunda olduğu gibi, farklı şekillerde yaşayıp ölmeye başladı. İçinde bulunduğu dünya ise bir kıyameti yaşıyordu: Tarihteki en büyük iki savaşın tarifsiz korkunçluğu... Kate Atkinson'ın bu ilginç romanı okurda başa dönüp yeniden okuma isteği uyandırıyor.

Satın almak için tıklayınız.

21. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens - Yuval Noah Harari (2014)

22. Tenth of December - George Saunders (2013)

23. The Noonday Demon - Andrew Solomon (2001)

24. A Visit from The Goon Squad - Jennifer Egan (2011)

25. Normal People - Sally Rooney (2018)

26. Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital - Thomas Piketty (2013)

27. Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik - Alice Munro (2001)

28. Rapture - Carol Ann Duffy (2005)

29. Kavgam - Karl Ove Knausgaard (2009)

30. Yeraltı Demiryolu- Colson Whitehead (2016)

31. Argonautlar - Maggie Nelson (2015)

32. Tüm Hastalıkların Şahı - Siddhartha Mukherjee (2010)

33. Fun Home - Alison Bechdel (2006)

34. Çerçeve - Rachel Cusk

35. Kehribar Gözlü Tavşan -  Edmund de Waal (2010)

36. Experience - Martin Amis (2000)

37. Yeşil Yol - Anne Enright (2015)

38. The Line of Beauty - Alan Hollinghurst (2004)

39. İnci Gibi Dişler - Zadie Smith (2000)

40. The Year of Magical Thinking - Joan Didion (2005)

41. Atonement - Ian McEwan (2001)

42. Moneyball - Michael Lewis (2010)

43. Citizen: An American Lyric - Claudia Rankine (2014)

44. Karanlıktaki Umut - Rebecca Solnit (2004)

45. Hayat Düzeyleri -  Julian Barnes (2013)

46. Human Chain - Seamus Heaney (2010)

47. Persepolis - Marjane Satrapi (2000-2003)

48. Night Watch - Terry Pratchett (2002)

49. Normal Olmak Varken Neden Mutlu Olasın - Jeanette Winterson (2011)

50. Antilop ve Flurya - Margaret Atwood (2003)

51. Brooklyn - Colm Tóibín (2009)

52. Small Island - Andrea Levy (2004)

53. True History of the Kelly Gang - Peter Carey (2000)

54. Kadın ve İktidar - Mary Beard (2017)

55. Etobur-Otobur İkilemi - Michael Pollan (2006)

56. Underland - Robert Macfarlane (2019)

57. Kavalier & Clay - Michael Chabon (2000)

58. Savaş Sonrası - Tony Judt (2005)

59. Kocanın Güzelliği - Anne Carson (2002)

60. Dart - Alice Oswald (2002)

61. This House of Grief - Helen Garner (2014)

62. Anne Sütü - Edward St Aubyn (2006)

63. The Immortal Life of Henrietta Lacks - Rebecca Skloot (2010)

64. On Writing - Stephen King (2000)

65. Kayıp Kız - Gillian Flynn (2012)

66. Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders - Carlo Rovelli (2014)

67. The Silence of the Girls - Pat Barker (2018)

68. Bahçıvan - John le Carré (2001)

69. The Infatuations - Javier Marías (2011)

70. Notes on a Scandal - Zoë Heller (2003)

71. Jimmy Corrigan: The Smartest Kid on Earth - Chris Ware (2000)

72. The Age of Surveillance Capitalism - Shoshana Zuboff (2019)

73. Nothing to Envy - Barbara Demick (2009)

74. Days Without End - Sebastian Barry (2016)

75. Drive Your Plow Over the Bones of the Dead - Olga Tokarczuk (2009)

76. Hızlı ve Yavaş Düşünme - Daniel Kahneman (2011)

77. Signs Preceding the End of the World - Yuri Herrera (2009)

78. Beşinci Mevsim - N.K. Jemisin (2015)

79. The Spirit Level - Richard Wilkinson and Kate Pickett (2009)

80. Geliş - Ted Chiang (2002)

81. Harvest - Jim Crace (2013)

82. Karolin - Nail Gaiman (2002)

83. Tell Me How It Ends - Valeria Luiselli (2016)

84. The Cost of Living - Deborah Levy (2018)

85. Tanrı Yanılgısı - Richard Dawkins (2006)

86. Adults in the Room - Yanis Varoufakis (2017)

87. Priestdaddy - Patricia Lockwood (2017)

88. Noughts & Crosses -Malorie Blackman (2001)

89. Bad Blood - Lorna Sage (2000)

90. Gölün Sırrı - Jenny Erpenbeck (2008)

91. Light - M. John Harrison (2002)

92. Kuşatma - Helen Dunmore (2001)

93. Darkmans - Nicola Barker (2007)

94. Kıvılcım Anı -  Malcolm Gladwell (2000)

95. Kayıtlar Birinci Cilt - Bob Dylan (2004)

96. Değersiz Bir Hayat - Hanya Yanagihara (2015)

97. Harry Potter ve Ateş Kadehi - J. K. Rowling (2000)

98. Ejderha Dövmeli Kız - Stieg Larsson (2005)

99. Broken Glass - Alain Mabanckou (2005)

100. Yaşlanıyor Muyum Ne? - Nora Ephron (2006)

YORUMLAR

  • 0 Yorum