Nefesimizin Kıymetini Anladık

Nefesimizin Kıymetini Anladık
20 Ocak 2021 - 15:27 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 14:31
FUNDA AŞKINOĞLU


Bizler ve yaşadığımız dünya için gerçekten neyin önemli olduğunu öğrendiğimiz bir dönemden geçiyoruz. İçinde yaşadığımız iki evimiz sanki daha çok dikkatimizi çekiyor: Bedenimiz ve Gezegenimiz. İkisini de görmezden geldiğimizi, bir şeyleri yanlış yaptığımızı fark etmeye başladık. Kendine yönelen, bedenini ve zihnini iyileştirme yolculuğuna çıkan insan hiç şüphesiz ki gezegenimizin sağlığı için de elinden ne geliyorsa yapıyor olacaktır. Parça iyileşince bütün de bundan faydalanacaktır.

İnsan yaşamının temeli olan solunumu meslek edinmiş olan ben, son zamanlardaki bu değişimin içinde solunum farkındalığının da yer aldığını görmekten mutluyum. Yıllardır anlatmaya çalıştıklarımız artık daha çok dinleyici topluyor. Solunum sistemimizi tehdit eden bir virüs, solunumun ne kadar önemli olduğunu mecburen hatırlattı hepimize. Sağlıklı solunum nasıl olur sorusunun cevabını daha çok kişi arar oldu.
Zeytin Kültürü’ün ilk blog yazısında bu soruya yanıt verme şansı bulduğum için şanslı hissediyorum. Aslında cevap çok basit. Havalı, dolambaçlı, karışık bir cevap arayanlar hayal kırıklığına uğrayabilirler. Sağlıklı solunum, nefesin burundan alınıp burundan verildiği solunumdur. Bunu bildiğinizi varsayıyor, bana kızıyor olabilirsiniz ama bildiğinize emin misiniz? Otururken, yürürken, fiziksel egzersiz yaparken, masa başında çalışıyorken ve uyurken ağzınız hep kapalı mı? Burun tıkanıklığından dolayı ağzınızdan nefes alıp verdiğiniz oluyor mu? Sakın ağızdan solunum burun tıkanıklığına katkıda bulunuyor olmasın? Burnunuzun virüslere karşı oluşturduğu kalkan görevinden haberiniz var mı? Peki ya burnunuz vücudunuzdan otuzdan fazla fonksiyonu etkileyen bir yapıya sahipken onu gerçekten kullanmamanın bir tür delilik olduğunu görebiliyor musunuz? Çocuklukta yapılan ağızdan solunum alışkanlığının nasıl bir diş, ağız ve yüz yapısına sahip olacağınıza, hatta yakışıklı ya da güzel bir bireye dönüşüp dönüşmeyeceğinize kadar etkili olduğunu söylesem sınırlarınızı çok mu zorlamış olurum?
Tüm bu söylediklerimin üstüne bir de çok nefes almanın sağlıklı olmadığını, hepimizin ihtiyacımızdan fazla miktarda hava soluduğumuzu ve bunun sadece solunum sistemimiz için değil tüm hücre, doku ve organlarımız için büyük bir sorun olduğunu ilave etsem tepkiniz ne olur? Sağlıklı solunumun tanımına dakikada 4-6 litre havanın solunduğu solunumdur ifadesini ekleyelim ve bu miktardan fazla havanın bize fayda değil, zarar getirdiğini belirtelim.
Evet, modern yaşam şartları hepimizin elinden sağlıklı solunum yapabilme şansını aldı ve yanlış olanı doğru kabul ederek sorgulama gereği de duymadık. Ama başta söylediğimiz gibi, artık değişmek zorunda olduğumuzu anladık.
Gezegenimiz ve bedenimiz için altın değerinde olan zeytin ağacı aracılığıyla ben solunumla ilgili yazmaya devam edeceğim. Beni takip edeceğinizden eminim, belki bir yıl önce bu kadar emin olamazdım, ama artık bir şey oldu ve çok şey değişti. Değişen önceliklerimiz bizi daha parlak bir yaşama hazırlıyor, bunu biliyorum.

Funda Aşkınoğlu                                                                                                                                        
Buteyko Nefes Uzmanı, Ekim 2020.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum