MONTENEGRO'YU KEŞFEDİN

MONTENEGRO'YU KEŞFEDİN
13 Ocak 2021 - 13:43

Montenegro, Adriyatik Denizine kıyısı olan, İtalya’nın orta-karşısında yer alan bir Balkan ülkesidir. Montenegro’nun doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde ise Adriyatik Denizi yer alır. Nüfusu yaklaşık 620 Bin, yüz ölçümü ise 13.812 km2‘dir.

Başkenti Podgorica’dır. Podgorica – İstanbul arası uçuş yaklaşık 1 saat 20 dk sürmektedir. Konumunun avantajı sayesinde, Podgorica’dan Avrupa başkentlerine ortalama 1.5 saatlik bir uçuşla gidilebilir.

Montenegro’nun başlıca geçim kaynağı turizmdir. Bununla birlikte tarım, hayvancılık ve bu alanlara bağlı olarak inşaat ve yan hizmet sektörleri de gelişme göstermektedir.

Montenegro’nun turizmde bu kadar iyi olmasında, birçok özelliğinin etkisi vardır:

- Tipik bir Akdeniz ülkesi olduğu için sıcak bir iklime sahiptir. Yıl içinde toplam 240 gün güneşli geçmektedir.

- Adriyatik Denizine kıyısı olması sayesinde 320 km kıyı şeridi vardır. Bununla birlikte, her biri eşsiz birer doğa harikası olan 65 tane kum plajı   vardır.

- Montenegro, dünyanın en derin fiyorduna sahiptir. Kotor Fiyordu, manzarası ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

- Montenegro, Avrupa’nın 1., Dünyanın ise 2. büyük kanyonuna sahiptir. 82 km uzunluğa sahip olan Tara Kanyonu, Durmitor Milli Parkı dahilinde UNESCO tarafından korumaya alınmıştır. Kanyon boyunca akan Tara Nehri özellikle rengi dolayısıyla muazzam bir güzelliğe sahiptir. Tüm bu doğal güzellikler arasında, insanlar rafting, doğa yürüyüşü, sportif balıkçılık, ekstrem sporlar, motor ve bisiklet sporları, kamping, bungalov vb birçok faaliyeti gerçekleştirebilirler.

- Montenegro, Avrupa’nın yağmur ormanlarına sahip olan tek ülkesidir. Bu kapsamda dünyanın ilk ve tek ekolojik ülkesidir. Bünyesinde el değmemiş orman barındıran birçok doğal parkı bulunmaktadır: Lovcen Milli Parkı, Durmitor Milli Parkı, Biogradska Gora Milli Parkı, Skadarsko Gölü, Prokletije Milli Parkı.

- Bir Akdeniz ülkesinin iklim tipine sahip olan Montenegro, kuzey bölgesinde görülen karasal iklim sayesinde kış turizmi için de gayet idealdir. Kış sporları için uygun olan dağlık alanlar, Kolasin ve Zabljak Kayak Merkezleri cazip noktalardandır.

BAR

Adriyatik Denizi’nin kıyısında bulunan Bar şehri, plajları ile birlikte doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir. Başlıca gezilecek yerler:

Başta Canj Kumsalı ve Maljevik Plajı olmak üzere sayısı 20’yi bulan plajlar, Stari Bar (Old Town), King Nikola’s Palace, Mirovica

 

 

BUDVA

Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alan Budva şehri, “Karadağ’ın Miamisi” olarak adlandırılır. En eski yerleşim yerlerinden biri olan Budva, tarihi geçmişi, adaları, göz alıcı sahilleriyle ve hareketli gece hayatı ile Karadağ’ın popüler noktalarından biridir. Başlıca gezilecek yerler:

Stari Grad (Old Town), The Citadel (Hisar), St Sava Kilisesi, Sveti Stefan ve Sveti Nikola Adası, Budva Modern Galeri, Budva Şehir Müzesi, Mogren Plajı, Jaz Plajı, Slovenska Plajı, Queen’s Plajı, Milocer Plajı

CETİNJE

Lovcen Dağının eteklerindeki vadiye kurulmuş olan Cetinje, 19 Bin kişilik nüfusuyla, Montenegro’nun “tarihi başkenti” ünvanına sahiptir. Stratejik konumu sebebiyle Osmanlı İmparatorluğu döneminde de dikkat çeken ve hemen sınırda bağımsız bir devlet olan Cetinje, bu geçmişi sebebiyle bünyesinde birçok Avrupa ülkesinin elçiliğini barındırmıştır. Bundan dolayı güçlü bir şehir dokusuna sahiptir. Başlıca gezilecek yerler:

Tarih Müzesi, Lipa Mağarası, Biljarda, Cetinje Manastırı

HERCEG NOVI

Herceg Novi, Karadağ’ın güneybatısında, Kotor Körfezinde yer alan bir şehirdir. 235 kilometrekarelik alana kurulmuş olan bu küçük şehir, 14. yüzyıla kadar uzanan dokusu ile her yıl binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Başlıca gezilecek yerler:

Stari Grad (Old Town), Savina Manastırı, Kanli Kula, Başmelek Aziz Mikail Kilisesi, Bella Vista Meydanı

 

KOTOR

Kuruluşu 5. yüzyıla kadar uzanan Kotor şehri, Adriyatik Denizinin meşhur liman kentlerinden biridir. Ortaçağdan kalma eserleri, fiyord yapısı ve Venedik mimarisi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir. Başlıca gezilecek yerler:

Kotor Old Town, Yukarı Şehrin Duvarları, St. Tryphon Katedrali, Napoleon Tiyatrosu, St. Nicolas Kilisesi, Denizcilik Müzesi, Gospa od Skrpjela Adası

 

PODGORICA

Montenegro’nun başkenti olan Podgorica, aynı zamanda en büyük şehridir. Osmanlı İmparatorluğu, Yugoslavya Cumhuriyeti gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı başkent Podgroica’da çok çeşitli mimari ve yeme-içme kültürü vardır. Başlıca gezilecek yerler:

Stara Varos, Doganjska Camii , Osmanagic Camii, Aziz George Katedrali, Petrovic Sarayı, İsa’nın Dirilişi Katedrali

 

TİVAT

Tivat, Kotor Körfezi’nin merkezinde yer almaktadır. Coğrafi konumu, iklimi ve doğal güzellikleri ile Montenegro’nun en çok ziyaret edilen şehirleri arasındadır. Tivat lüks bir mega-yat marinasına, botanik bahçelerine ve harika plajlara sahiptir. Aynı zamanda çeşitli festivallere de (Mimoza Festivali, Gençlik Günü, Bowling Olimpiyatları) ev sahipliği yapmaktadır. Başlıca gezilecek yerler: Porto Montenegro, Tivat Şehir Parkı, Ljetnjikovac Buca, Gornja Lastva

BİZE ULAŞIN:

https://instagram.com/balkan.discover?igshid=129dtqpztp627
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum